Magyarország már nem függ Ukrajnától, itt a megoldás

2024. szeptember 09. 12:26

Magyarország már egyáltalán nem függ az Ukrajnán keresztüli gáztranzittól, így a 2025-ös teljes leállításától sem – írja a Világgazdaság.

2024. szeptember 09. 12:26
LNG

Fotó: Gerard Bottino / Getty Images

 

Magyarország már egyáltalán nem függ az Ukrajnán keresztüli gáztranzittól, így a 2025-ös teljes leállításától sem – írja a Világgazdaság. A lap kifejti: Magyarország legnagyobb gázimport-kapacitását Ukrajna felől építették ki. Ezen évi 17,5 milliárd köbméter gáz is behozható, a hazai igény kétszerese.

Ám 2021 októbere óta nem érkezik rajta szinte semmi, a jövő évtől pedig bizonytalan ideig várhatóan nem is lesz használatban az orosz–ukrán gáztranzit-megállapodás ez év végi lejárta miatt. 

Magyarország az orosz gázt jelenleg kizárólag a Török Áramlaton, közvetlenül pedig Szerbián át kapja.

Kifelé viszont megy a gáz, mert Ukrajna már két éve kedvező gáztárolási konstrukciót kínál – teszik hozzá.

A lap annak kapcsán ír minderről, hogy hamarosan a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) elé kerül az FGSZ Földgázszállító Zrt. megújított tízéves gördülő fejlesztési terve, melynek nyilvános konzultációja már lezajlott. A társaság a hatályos jogszabályoknak megfelelően mint szállítási rendszerirányító – a többi rendszer-üzemeltetővel együttműködve – hangolja össze a szállító vezetékrendszerek, az elosztó vezetékrendszerek, valamint a földgáztárolók kapacitás-felülvizsgálatának eredményeit és a fejlesztési javaslatokat.

Ebből kiderül, hogy a hazai gáztermelés várhatóan, de átmenetileg csökken, hogy a sok naperőmű termelésének kiegyensúlyozására szükség van az új gázblokkokra, és hogy a gázigény a növekvő átlaghőmérséklet (és más okok) miatt esik.

A Világgazdaság leszögezi: Magyarország gáztermelése a hazai fogyasztási igények mintegy 20 százalékét elégíti ki, ezért nagy az import szerepe. 

Az FGSZ Szlovénián kívül minden más országgal meg is építette a közös interkonnektort az elmúlt években. 

A cikkből kiderül: a szlovén interkonnektor megépítése is napirenden van.

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
polárüveg
2024. szeptember 09. 18:12
A gázfüggés csökkenthető - épületszigeteléssel; - a hőszivattyúként működő fűtőklímákkal; - sekély vagy mély geotermikus fűtésre átállással; - napenergiás vízmelegítéssel; - a hazai földgáztermelésnek megfelelő potenciálú biogáztermelés felfuttatásával, a keletkezett széndioxiddal régi kutak újbóli megindításával; - erdei, mezőgazdasági hulladék fűtésre hasznosításával, - a vésztartaléknak, vagy a zöldátmenet idejére működtetett hazai szénvagyon felhasználásával, stb.
Chekke-Faint
2024. szeptember 09. 14:07
Aki azt kérdik és az olaj? Az olaj árukapcsolással fog jönni, ha jön olaj akkor kapnak gázt is. Az ukránok minden orosz irány elvágtak maguk alatt....
Tippmann-M4-223
2024. szeptember 09. 13:58
"Kifelé viszont megy a gáz, mert Ukrajna már két éve kedvező gáztárolási konstrukciót kínál " Na arra kell vigyázni, hogy ezt el ne lopja a hohol....................
zrx8
2024. szeptember 09. 13:55
"Ukrajna már két éve kedvező gáztárolási konstrukciót kínál" ..na ja, everybody gangsta, amíg vissza nem szeretnénk kapni belőle..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!